Психологія дитини

Як зарадити дитині, яку відштовхнули однолітки

Мабуть, у кожному класі знайдеться принаймні одна така дитина. Дитина, яку переслідують однолітки, дитина, яку вони сприймають як аутсайдера й викидають за межі групи. При цьому слід зазначити, що ізольованість, яка виникла в юному віці, небезпечна своїми наслідками в подальшому як у підлітковий період, так і в дорослому житті.

Але як це відбувається, чому серед безлічі дітей не хтось інший, а саме ця конкретна дитина стає вигнанцем?

Відповідно до недавнього дослідження, проведеного Кларком Маккоуном, співробітником Чиказького нейробіхевіорального центру, діти, яких відштовхнули їхні однолітки, мають серйозні проблеми зі спілкуванням. Ці проблеми головним чином проявляються у труднощах інтерпретації невербальних емоційних сигналів, що надходять від інших дітей їхнього віку.

На практиці це означає, що діти не сприймають, тобто не помічають, коли їх співрозмовник нервує або чимось схвильований, розчарований чи роздратований, не вміють інтерпретувати, наприклад, такий сигнал, як нервове постукування підбором черевика, й не здатні помічати емоційні потреби інших дітей.

Основні сфери, в яких такі діти мають проблеми, це:
  • зчитування невербальних сигналів;
  • інтерпретація їхнього соціального значення;
  • пошук і знаходження способів пом'якшення або розв'язання конфлікту.
Коли дитина має проблеми із соціальною взаємодією, формується ситуація, що є, власне, замкнутим колом. Дитину відштовхують, тому вона що не розуміє сигналів, що надходять від однолітків, а стаючи вигнанцем, не може більше практикувати свої соціальні навички, у результаті це призводить до того, що діти відштовхують її знову і знову.

На щастя, вистачить одного або двох друзів, щоб дитина могла придбати нові звички й навички розпізнавання сигналів, що виходять з її оточення. Батьки також можуть допомогти їй у цьому, до того ж значною мірою.

Як допомогти дитині, яку відштовхують однолітки?


Батькам важливо обговорювати зі своєю дитиною те, що відбувається в її шкільному чи дошкільному житті, і дивитись на ці ситуації під кутом можливих причин, чому інші діти можуть озброїтися проти неї. Часто замість того, щоб допомогти, батьки намагаються заспокоїти дитину, кажучи їй щось на зразок: «Інші діти просто не у змозі належним чином оцінити твою унікальність». Однак такий метод не допоможе вашій дитині освоїти потрібні компетентності й завоювати популярність серед однолітків.

Як тільки вам удасться ідентифікувати суть проблеми, необхідно приступити до того, щоб навчити дитину розуміти емоції інших дітей. Для цього корисно використовувати, наприклад, терапевтичні казки, що відображають емоційний стан дітей у різних ситуаціях, а також рольові ігри з обігруванням проблемних випадків.

Усілякі пропозиції батьків про способи поведінки дитини, які можуть допомогти їй налагодити стосунки, повинні пропонуватись ними як варіанти, а не як необхідність чи, тим більше, вимога. Так, замість: «Ти повинна вибачитись перед Ганною за те, що забрала її книгу!» краще сказати: «Ти можеш вибачитись перед Ганною за те, що зробила. Тоді, звісно, їй стане легше, і вона буде цим задоволена».

Варто також подумати над тим, щоб відправити дитину в дитячий табір (але після того, коли вона набуде базових навичок). Там вона зможе зав'язати нові дружні стосунки, не затьмарені вигнанням. При цьому важливо відправити дитину туди, де вона не зможе зустрітися з тими дітьми, які знають її і свого часу вже зробили вигнанцем. Успішний соціальний виїзд дозволить вашій дитині в середовищі своїх однолітків набути такої довгоочікуваної впевненості у собі.


Як розмовляти з дітьми на незручні теми

Дітям необхідно повчання дорослих про безліч проблем, з якими вони можуть зіштовхнутись у сучасному світі. Це й сексуальні стосунки, і заборонені речовини, алкоголь і тютюн, знущання однолітківжахливі новини, що надходять із засобів масової інформації, смерть і багато іншого. Цьому списку немає кінця. Непрості теми можуть викликати в батьків страх, упередження або дискомфорт. Але розмовляти про них необхідно, оскільки добрі батьківські напучення та спільне обговорення мають вирішальне значення для здорового розвитку дітей, а також сприяють зміцненню відкритого та постійного спілкування в родині.
Як почати розмову, щоб не поставити себе чи дитину в незручне становище?
Як природну преамбулу до розмови використовуйте телепередачі, фільми, книги, новини тощо, це допоможе ініціювати розмову, піднявши певну тему для спільного обговорення, і дасть можливість дітям співставити її зі своїм власним життям.
Коли вам удалося зав'язати невимушену розмову на тему щойно прослуханої по телевізору новини, далі, як варіант, постарайтесь перетворити її на гру, спробувавши «вгадати», як би дитина або хтось інший (наприклад, якийсь персонаж) відреагував на дану проблемну ситуацію; потім запропонуйте дитині самій висловити припущення про свою можливу реакцію та на завершення запропонувати свій «дорослий» варіант. Така гра допоможе батькам на власному прикладі показати дитині, як варто реагувати на дану проблемну ситуацію.
Ніколи не засуджуйте, не гнівайтесь і не кричіть на дитину під час розмови. Ви ж не хочете налякати її та припинити будь-яке бажання розмовляти з вами на складні теми. Постарайтеся зберігати спокій та уважно слухати, чим з вами ділиться ваш малюк.
Будьте обережні з використанням питань «Чому?», «Навіщо?», які можуть примусити дитину перейти до оборони й закритися для спілкування.
Дайте дитині зрозуміти, що розмова, яка може бути для неї незручною, не триватиме вічно. Під час розмови або перед її початком недбало зауважте, що наближається час прогулянки із собакою або сходити по продукти в магазин.
Заохочуйте дитину до того, щоб вона не соромилась ініціювати важливу розмову в будь-який зручний для неї час. Щоби зберігати невимушеність, використовуйте принцип карток, коли дитина залишає в умовленому місці картку з назвою незручної теми. Ви знаходите цю картку й ненав'язливо підводите розмову до тієї проблеми, яку позначила дитина.
Цей інструмент можна використовувати не тільки для обговорення проблемних тем, а і для того, щоби члени сім'ї могли обмінюватись побажаннями, наприклад: «Я б хотів, щоб сьогодні ввечері ми всі пішли в дитяче містечко в нашому парку». Мама могла б залишити картку з таким побажанням: «Сьогодні в мене на роботі напружений день. Помий, будь ласка, весь посуд».
Чому так важливо розмовляти на «незручні» теми?
Якщо ви не будете розмовляти зі своїми дітьми про серйозні проблеми, з якими вони можуть зіштовхнутись у житті, можете бути впевнені, що на вашому місці опиниться хтось інший. Це може бути інша дитина або навіть дорослий, який, дуже ймовірно, матиме негативний вплив на уявлення й подальші дії ваших дітей. Батьки повинні бути першими людьми, які піднімають складні теми, щоби сформувати в дітей фундамент правильного ставлення до проблеми, а також зміцнити їхню довіру до батьків в абсолютно ВСІХ питаннях. Дитина повинна бути впевнена, що якою б не була ситуація, вона обов'язково відчує підтримку своїх мами чи тата.
Коли треба розмовляти з дитиною на «незручні» теми?
Почніть розмовляти з дітьми якомога раніше, щоб вони без найменшого страху могли казати про «незручні» питання в майбутньому (такі як сексуальні стосунки, паління, алкоголь, наркотики тощо), коли в них з'явиться більше запитань.
Незалежно від того скільки років вашій дитині, можете приступити до вирішення складних питань негайно, ставши уважним слухачем, плекаючи довіру дитини до вас у всіх питаннях, а також заохочуючи щирість і чесність. При цьому вік дитини не настільки важливий, як її оточення у школі, рівень споживання нею інформаційного контенту. Наприклад, якщо вона дивиться фільми, які демонструють уживання наркотиків, то, безумовно, прийшов час підняти цю тему в сімейній розмові.
Як зберігати самовладання та продуктивність розмови, якщо батьки засмучені тим, що каже дитина?
Дуже важливо, щоби батьки залишались відкритими до того, що розповідають їм діти. Якщо ви відразу ж будете гніватися, критикувати або кричати на них, вони перейдуть в оборону й закриються для спілкування. А це може означати, що діти не прийдуть до вас у майбутньому, коли будуть налякані або будуть обмірковувати небезпечні для них ситуації.


Немає коментарів:

Дописати коментар